همه چیز درباره پلی کربنات «اطلس پلاستیک»

 اهمیت و کاربرد پلی کربنات

معرفی ورق های پلی کربنات در دو مدل دو جداره و تخت و لانه زنبوری می باشد که این ورق ها نشکن هستند.

پلی کربنات (polycarbonate) از خانواده ی پلیمر ترموپلاستیک هست و به صورت گسترده ای تولید شده و با استقبال خوبی مواجه شده که در زمان حال در امور مختلفی به کار گرفته میشود.

یکی از ویژگی هایی که باعث شد پلی کربنات بیشتر مورد توجه قرار بگیرد لایه UV این محصول هست این لایه باعث میشود در برابر نور خورشید محافظت شود و همچنین دو ویژگی دیگر که باعث همه گیر شدن این محصول میشود مورد اول سبک بودن پلی کربنات هست که براحتی قابل جابجایی هست و مورد دوم تنوع رنگ آن (آبی، قهوه ای، سبز ، قرمز و …) و همچنین این محصول رو میتوانید شفاف (پلی کربنات شفاف) هم سفارش دهید.

اما این محصول به غیر از صنعت ساختمان در صنعت خودرو سازی و دیگر صنعت ها هم استفاده میشود صنعت هایی مانند بهداشت و پزشکی صنعت شیشه های ضد گلوله وچند مورد دیگر…

تاریخچه پلی کربنات

رزین پلی کربنات برای نخستین بار توسط دکتر دنیل فاکس در سال 1953 در شرکت جنرال الکتریک پلاستیک تولید شد و برای اولین بار در سال 1958 به بازار عرضه شد. ورق‌های پلی کربنات نیز در سال 1986 تولید و به بازار عرضه شدند. ورق‌ های پلی کربنات به دلیل تنوع ساختاری که دارند، می‌تواندن در کنار هر نوع مصالح ساختمانی و بر روی هر سازه‌ای به‌راحتی قرار گیرند، از این رو کاربردهای گسترده‌ ای در ساختمان‌ سازی دارند.

همچنین، ورق‌های پلی کربنات دارای تنوع رنگ، قابلیت عبور نور و سایه‌ پذیری دارند، در نتیجه با دیگر مصالح ساختمانی از نظر رنگ و طراحی هماهنگی دارند. ظاهر ورق‌های پلی کربنات شبیه به شیشه است و برای محافظت در برابر نور خورشید دارای یک لایه ضد UV هستند.

تاریخچه پلی کربنات

رزین پلی کربنات برای نخستین بار توسط دکتر دنیل فاکس در سال 1953 در شرکت جنرال الکتریک پلاستیک تولید شد و برای اولین بار در سال 1958 به بازار عرضه شد. ورق‌های پلی کربنات نیز در سال 1986 تولید و به بازار عرضه شدند. ورق‌ های پلی کربنات به دلیل تنوع ساختاری که دارند، می‌تواندن در کنار هر نوع مصالح ساختمانی و بر روی هر سازه‌ای به‌راحتی قرار گیرند، از این رو کاربردهای گسترده‌ ای در ساختمان‌ سازی دارند.

همچنین، ورق‌های پلی کربنات دارای تنوع رنگ، قابلیت عبور نور و سایه‌ پذیری دارند، در نتیجه با دیگر مصالح ساختمانی از نظر رنگ و طراحی هماهنگی دارند. ظاهر ورق‌های پلی کربنات شبیه به شیشه است و برای محافظت در برابر نور خورشید دارای یک لایه ضد UV هستند.

مزایای پلی کربنات

همچنین از دیگر ویژگی های پلی کربنات های ما میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

• سازگاری با انواع آب و هوا

• استحکام بالا

• زیبایی خیره کننده

• شفافیت بالا

کاربرد های پلی کربنات

ورقهای پلی کربنات چندجداره می توانند کاربردهای مناسبی نظیر عایق صوتی یا حرارتی را دارا باشندو جایگزین مناسب و ایمنی برای شیشه در معماری نوین می باشند .در تولید ورقهای پلی کربنات از تکنولوزی نوین ومستربچ های خاص جهت جذب طیف IR نورمریی نیز استفاده می شود که باعث افزایش کاربرد های خاص OUTDOOR ورق های پلی کربنات چند جداره در فصول گرم سال می گردد.

درتولید ورقهای پلی کربنات چند جداره از پایدارکننده های UV استفاده می شود که مقاومت ورقهای پلی کربنات را در هر شرایط آب و هوایی افزایش می دهد. استفاده از ورقهای پلی کربنات چند جداره در مقایسه با شیشه تک لایه باعث صرفه جوئی 50 درصدی در مصرف انرزی می گردد.

• نورگیر سقف

• سقف پلهای هوایی ، راهروها ، عابر بانکها

• دیوار عایق صوتی

• گلخانه

• نمای ساختمان

• شیشه های قطار و هواپیما

• کابین آسانسور

• کلاه ایمنی

• چراغهای خودرو

• ورودی مترو

• پارتیشن بندی

گریدهای موجود پلی کربنات 

پلی کربنات وابسته به کاربرد و روش فرآورش انتخاب شده در تعدادی از گریدهای مختلف از جمله فیلم، بازدارنده شعله، مقاوم در برابر ترک خوردگی مقاوم در برابر فشار، شاخه ای (برای کاربردهایی که به مقاومت ذوب زیاد نیاز دارند) و سایر گرید های خاص موجود است.

ترکیب مواد افزودنی با پلی کربنات می تواند تاخیر در شعله، پایداری حرارتی، تابش نور ماورا بنفش و ثبات رنگ و چندین ویژگی دیگر را بهبود بخشد. در سال های اخیر آلیاژهای پلی کربنات از اهمیت تجاری بیشتری برخوردار شده اند. PC به دلیل سازگاری عالی با طیف وسیعی از پلیمرها به طور گسترده ای در آلیاژها مانند PC / ABS ، PC / PET ، PC / PMMA استفاده می شود.

پلی کربنات سخت‌ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه‌ای مناسب بجای شیشه در بخش‌های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رزین پلی کربنات در سال ۱۹۵۳ میلادی توسط دکتر دانیال فاکس در کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک ساخته و در سال ۱۹۵۸ به طور انبوه برای اولین بار به بازار عرضه گردید.

انواع ورق‌های ساخته شده نیز در سال ۱۹۶۸ تولید و روانه بازار شد. تنوع ساختاری ورق‌های پلی کربنات امکان استفاده از آن را بر روی هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختمانی به راحتی فراهم نموده است و کاربردهای وسیعی را ایجاد می‌کند.

تنوع رنگ این ورق، قابلیت سایه پذیری و عبور نور آن را به میزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امکان‌پذیر می‌نماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاص برخوردار است

ورق پلی کربنات مسطح، ظاهر مشابه شیشه به ابعاد ۰۵/۳*۰۵/۲ متر تولید می‌گردد. این ورق دارای یک لایه ضد uvبرای محافظت در برابر نورآفتاب می‌باشد. می‌توان ورق با دوطرف ضد uv نیز سفارش داد، این ورق در ضخامت‌های ۱۰٬۱۲٬۲٬۳٬۴٬۶٬۸ میلی‌متر تولید می‌شود وعلاوه بر بیرنگ (رنگ شیشه‌ای) دارای تمام رنگ‌های اصلی (برنز، آبی، شیری، زرد، قرمز، سبز) می‌باشد. این ورق فقط از دوقسمت طول و عرض قابلیت خم شدن دارد، ومزیت آن سبک بودن آن است. کاربرد این ورق در انواع پوشش سقف‌ها، پارکینگ‌ها، سقف کاذب و دیواره‌های سوله و… می‌باشد.

عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهم‌ترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می‌باشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می‌باشد، در حمل و نقل آن نیز نقش به سزایی دارد چه امکان انتقال آن در تعداد بسیار با وزن بسیار کم از هزینه متعلقه و تردد مربوط به آن می‌کاهد.

با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتی، کاهش هزینه انرژی در فصول مختلف چشمگیر است که این خود در مناطق سردسیر و گرمسیر و یا حتی معتدل با توجه به اهمیت بهینه‌سازی میزان مصرف سوخت و انرژی الکتریکی از مهمتریت خصوصییات این ورق می‌باشد. سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن همیشه از عوامل مهم در تأمین فضاهای امن از نظر مزاحمت صوتی بوده است.

ورق پلی کربنات با ضخامت‌ها و لایه‌های مختلف عامل مؤثر در تأمین اینگونه فضاها می‌باشد. اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتی موجودات زنده و به عنوان از بین برنده رنگ اجسام شناخته می‌شود در پناه ورق‌های پلی کربنات به علت دارا بودن لایه ضد عبور این اشعه، فضایی سالم و قابل اطمینان ایجاد می‌گردد.

مشکل تمیز نگاه داشتن نماها و یا سقف‌های شفاف ساختمان‌ها همیشه وجود داشته که در مورد ورق‌های پلی کربنات با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک بودن لایه خارجی آن، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولین شستشوی ساده و یا باران به راحتی پاکیزه می‌گردد. ضربه پذیری و نشکن بودن ورق پلی کربنات موجب فراهم کردن فضایی عاری از خطر در برابر سقوط اجسام می‌گردد.

صرفه اقتصادی پلی کربنات

از جمله مزیتهای پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر ونیز وزن سبک‌تر آن می‌باشد. همچنین مقاومت بالای آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است.

پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمت‌های جلو، عقب و نیم دایره‌های مربوطه و یا کناره‌ها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته می‌شود. ورقهای پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند.

بطوریکه در تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری کرده و در زمستان مانع خروج و هدر رفتن گرمای داخل می‌شوند.

معایب

ورق پلی کربنات نیز مانند هر ساخته دست بشر دارای معایبی می‌باشد. علیرغم تمامی محاسن ذکر شده از ورقهای پلی کربنات، یکی از بارزترین معایب آن را می‌توان به گرمایش بیش از حد فضای زیرین این ورقها خصوصاً در ماه‌های گرم سال اشاره کرد. در هنگام آتش‌سوزی اگرچه شعله‌ور نمی‌شود ولی دودزا می‌باشد.

در کنار شفافیت مشابه شیشه، از مسئله خش پذیری سطح ورق نیز نمی‌توان دوری کرد که خود باعث کدر شدن سطح ورق و خدشه دار شدن دید می‌گردد. با خصوصیات بسیاری که در این محصول وجود دارد، بهای گران آن اجتناب ناپذیر است، چون بهای ماده اولیه و بخصوص پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش خود از ارقام قابل توجه در این امر می‌باشد.

مشخصات فنی و فیزیکی

ابعاد ورقهای ساده

ضخامت ۲ تا ۱۲ میلی‌متر

حداکثر عرض ۲۰۵۰ میلی‌متر

طول بنا به درخواست مشتری

سایز استاندارد: ۳۰۵۰ * ۲۰۵۰ میلی‌متر

ورقهای چند جداره

ضخامت ۴–۶ میلی‌متر دوجداره

ضخامت ۸–۱۰ میلی‌متر دو جداره

ضخامت ۱۶ میلی‌متر سه جداره

حداکثر عرض ۲۱۰۰ میلی‌متر

طول بنا به درخواست مشتری

ویژگی صفحات پلی کربنات

ورقهای پلی کربنات در درجه حرارت اتاق، ودر مقابل اسیدهای الی و معدنی، روغنها و محلول نمکهای خنثی، هیدروکربنهای آلیفاتیک و الکلها مقاوم می‌باشند. مقاومت شیمیایی این ورقها در مقابل بسیاری از مواد پاک کننده درزگیرها و چسب‌های موجود در بازار با توجه به نتایج آزمایشهای متعدد محرز گردیده است.

مقاومت در برابر ضربه و خراش

مقاومت ضربه‌ای ورقهای پلی کربنات ۲۵۰ برابر شیشه هم ضخامت با آن می‌باشد. انواع ورقهای پلی کربنات در برابر خش و خراش در شرایط بسیار سخت آزمون، مقاومتی نزدیک به شیشه از خود نشان می‌دهد.

مقاومت در برابر کشش و خمش (انعطاف‌پذیری)

مقاومت کششی ورقهای پلی کربنات بیش از ۷۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) در حد تسلیم فیزیکی این ورقها می‌باشد، مقاومت خمشی این ورقها در حدود ۲۵۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) می‌باشد که از مقاومت مطلوبی به شمار می‌روند.

عایق حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی

ورقهای پلی کربنات نور خورشید را جذب و در نتیجه هزینه تهویه مطبوع را در فصل گرما کاهش می دهنداین ویژگی در زمستان نیز باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شده و به دلیل خاصیت عایقی بهتر نسبت به شیشه، سالیانه می‌توان به میزان ۳۰ لیتر سوخت مایع به ازاءهر متر مربع صرفه جویی نمود.

خود خاموشی و اشتعال ناپذیری

ورقهای پلی کربنات آتش نمی‌گیرد، شعله‌ور نمی‌شود و در دمای بالای حریق به آرامی ذوب می‌شود و مانع گسترش آتش شده و به صورت خود به خودی خاموش می‌شود.

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV و سایر شرایط جوی

این محصول به دلیل دارا بودن پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش UV در مقابل این اشعه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و رنگ آن در اثر تابش اشعه خورشید تغییر نمی‌کند و ویژگی شفافیت خود را در مدت زمان طولانی حفظ می‌کند.

موارد مصرف

در صنایع اتومبیل جهت تزئینات داخلی خودرو، ساخت داشبورد و متعلقات آن، ساخت سپر و پانلهای داخلی و شیشه‌های چراغ اتومبیلهای مدرن،در صنعت تولید هولوگرام در مرحله ی ریکمباین در ساخت مستر شیم نیکلی،در صنایع بهداشتی و پزشکی جهت ساخت بطری‌های شفاف برای بسته بندی مواد غذایی و داروئی، ساخت انواع عینکهای طبی و صنعتی و همچنین تهیه لنزهای چشمی در رنگهای مختلف، لوازم دیالیز، آندوسکوپی و انتقال خون و ساخت آمپول بدون سوزن، در صنایع برق و کامپیوتر جهت ساخت کانکتورهای الکتریکی، لوازم الکتروتکنیک، ساخت دیسکهای فشرده (CD)، DVDها، تزئینات و پوشش کامپیوترها، و در صنایع ایمنی جهت ساخت کلاه ایمنی، عینک‌های ایمنی، ماسکهای گاز و پوشش‌های محافظ و همچنین در صنایع نظامی جهت ساخت شیشه‌های مقاوم جلوی هواپیماهای شکاری و ساخت شیشه‌های ضدگلوله کاربرد دارد.

روش تولید پلی کربنات

بخشهای مختلف واحد تولید پلی کربنات

سنتز پلی کربنات

شستشوی محلول پلی کربنات

بازیافت حلال

تبخیر و گرانول سازی

تصفیه اولیه گازهای خروجی

ایستگاه دمنده‌ها و مخازن میانی محصول پلی کربنات

بسته بندی و انبار محصول پلی کربنات

قسمت آلیاژسازی پلی کربنات و بسته بندی و انبار محصول آلیاژ شده

موارد کاربرد

ساختمان سازی

صنعت حمل و نقل

کاربردهای شیشه

عملکرد شیشه ایمنی

پنجره سقفی، پارتیشن بندی، گنبدهای تزیینی، اتاقک سازی

استادیوم‌های فضای باز یا بسته

پوشش استخر

پوشش گلخانه

پوشش سقف پاساژ و بازارچه

پوشش نورگیرهای انبارها

پوشش نورگیرهای سالنهای اجتماعات

نحوه عملکرد این ورقها به گونه‌ای است که در تابستان خصوصاً در مرداد ماه که خورشید بصورت کاملاً عمود می‌تابد، این ورقها با بازگرداندن مقدار قابل توجهی از نور خورشید از گرمایش بیش از حد محیط زیرین جلوگیری می‌کند و در سایر فصول نسبت به تغییر زاویه تابش خورشید، میزان گذر نور و گرما نیز تغییر می‌کند، به طوری که در فصل زمستان که خورشید کاملاً مایل می‌تابد، بیشترین گذر نور از سطح فوقانی به فضای داخل را ممکن می‌سازد.

ورق‌های پلی کربنات در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. این ورق‌ها در برابر شیشه‌هایی که با آن هم ضخامت است ۲۵۰ برابر بیشتر مقاومت دارد. مقاومت این ورق‌ها در برابر خط و خش و خراش، تقریبا با شیشه برابر است.

حتما تا به حال عبارت پلی کربنات فلت یا پلی کربنات تخت را شنیده‌اید. کاربردهای پلی کربنات در زمینه‌هایی هم چون قالب‌سازی و تغییرات حرارتی زیاد مشاهده می‌شود.

پلی کربنات نشکن

پلی کربنات نشکن در واقع به همان پلی کربنات فلت اشاره دارد. این ماده شفاف و سخت است و به جای شیشه از آن استفاده می‌شود. کاربرد پلی کربنات در بخش‌های مختلف ساختمان زیاد است. این ماده تنوع بالایی دارد و به همین دلیل کاربردهای زیادی در زمینه مصالح ساختمانی به خود اختصاص داده است. این ورق‌ها قابلیت سایه‌پذیری و عبور نور دارند که به زیبایی می‌توان از ان ها استفاده کرد.

ورق پلی کربنات در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. بر روی این ورق‌ها لایه‌ای به منظور محافظت در برابر نور آفتاب کشیده شده است. هر دو طرف ورق پلی کربنات می‌تواند این لایه ضد uv را داشته باشد.

پلی کربنات فلت چه رنگ‌هایی دارد؟

این ورق در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. علاوه بر نوع بی‌رنگ آن، شما می‌توانید از دیگر رنگ‌های این ورق هم استفاده نمایید. رنگ‌هایی مانند آبی، شیری، برنزی و… از جمله رنگ‌هایی است که در بازار موجود است. تمامی رنگ‌ها و ضخامت‌های ورق‌های پلی کربنات را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی آریا پلکسی تهیه نمایید.

مزایای استفاده از پلی کربنات تخت

پلی کربنات ضربه‌پذیر و مقاوم است. در مواردی مانند زلزله و بلایای طبیعی، مقاوم بودن مصالح ساختمانی بسیار مهم است.

این ورق‌ها سبک است و می‌توانند ایمنی بیشتری برای شما فراهم کنند.

حمل و نقل ورق‌های پلی کربنات نشکن آسان است و این به سبک بودن ان بر می‌گردد.

ورق‌های پلی کربنات از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند. سرما و گرمای محیط حفظ می‌شود و از بین نمی‌رود.

این ورق‌ها در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان عایق صوتی هم عمل کند.

ورق پلی کربنات فلت با لایه‌ای ضد uv پوشیده می‌شود. این موضوع اولا از خود پلی کربنات محافظت می‌کند. پس از ان تمامی اجسام و… که در پشت آن قرار دارند نیز از اشعه‌های مضر خورشید محافظت خواهند شد.

این ماده انتی استاتیک است. منظور این است که گرد و غبار، دوده و.. بر روی سطح ان نمی‌نشیند. تنها با یک شستشوی ساده می‌توان این سطوح را تمیز کرد.

پلی کربنات نشکن و ضربه‌پذیر است. در هنگام طوفان، زلزله و… امنیت این ورق‌ها بسیار بالاست.

میزان گذر نور در این ورق‌ها متفاوت است به شکلی که در تابستان مقدار کمی از نور را عبور می‌دهد تا از گرمای بیش از حد محیط جلوگیری شود. در زمستان که خورشید به صورت مایل می‌تابد گذر نور این ورق‌ها به بالاترین حد خود می‌رسد.

صرفه اقتصادی پلی کربنات نشکن

دیگر مزیت ورق پلی کربنات این است که نسبت به شیشه صرفه اقتصادی بیشتری دارد. از طرفی اگر پلی کربنات تخت را با پلاستیک مقایسه کنید، مقاوت آن از پلاستیک بیشتر است. در گلخانه‌ها زیاد از این متریال استفاده می‌شود. برای پوشاندن قسمت‌های جلو، عقب، کناره‌ها و سقف گلخانه‌ها از ورق‌های پلی کربنات استفاده می‌شود.

این ورق‌ها از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند بنابراین از این بابت هم مقرون به صرفه است. در تابستان و زمستان، گرما و سرما در داخل فضا حفظ شده و از محیط خارج نمی‌شود.

ویژگی‌های پلی کربنات سخت

این ورق‌ها مقاوت بالایی دارند. حرارت اتاق، محول نمک خنثی، اسید معدنی و الی، الکل و.. از جمله مواردی است که پلی کربنات در برابر آن‌ها کاملا مقاوم است. هم چنین بر اساس آزمایش‌های انجام شده بر روی این ورق‌ها، چسب، درزگیر و.. هعم نمی‌تواند به آن آسیب برساند.

خط و خراش نمی‌افتد

ورق‌های پلی کربنات در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. این ورق‌ها در برابر شیشه‌هایی که با آن هم ضخامت است ۲۵۰ برابر بیشتر مقاومت دارد. مقاومت این ورق‌ها در برابر خط و خش و خراش، تقریبا با شیشه برابر است.

پلی کربنات اشتعال‌ناپذیر است

این ورق‌ها آتش نمی‌گیرند. در صورتی که دمای حریق بالا باشد ورق‌های پلی کربنات ذوب شده و از گسترش آتش جلوگیری می‌کند. این ورق خاصیت خود خاموشی دارد یعنی به صورت خود به خود خاموش می‌شود تا آتش گسترده نشود.

کاربردهای پلی کربنات سخت

صنعت ساختمان

استفاده به عنوان نورگیر در سالن‌هایی همچون سالن اجتماعات

استفاده در صنعت حمل و نقل

استفاده به جای شیشه

استفاده به عنوان شیشه‌های ایمن و مقاوم

استفاده به عنوان نورگیر برای انبارها

پوشاندن سقف بازارها و محیط های روباز

پوششی برای استخر

پوشاندن قسمت‌های مختلف گلخانه

استفاده در استادیوم‌های مختلف

دیگر کاربردهای پلی کربنات تخت

پارتیشن‌بندی فضاهای مختلف

گنبدهای تزئینی

ساخت اتاقک و موارد مشابه

استفاده در صنایع ایمنی مختلف

استفاده در تزئینات داخلی خودرو

کاربرد در صنعت تولید هولوگرام

ساخت بطری‌های شفاف و بسته‌بندی‌های غذایی

ساخت عینک‌های ایمنی

ساخت شیشه‌های مقاوم هواپیما

برای تهیه پلی کربنات تخت چه کاری انجام دهم؟

ما در آریا پلکسی انواع مختلف پلی کربنات فلت را در اختیار شما قرار می‌دهیم. شما می‌توانید در مورد نحوه انتخاب ورق مناسسب خود با کارشناسان ما مشورت نماییدسازگاری با انواع آب و هوا

• استحکام بالا

• زیبایی خیره کننده

• شفافیت بالا

کاربرد های پلی کربنات

ورقهای پلی کربنات چندجداره می توانند کاربردهای مناسبی نظیر عایق صوتی یا حرارتی را دارا باشندو جایگزین مناسب و ایمنی برای شیشه در معماری نوین می باشند .در تولید ورقهای پلی کربنات از تکنولوزی نوین ومستربچ های خاص جهت جذب طیف IR نورمریی نیز استفاده می شود که باعث افزایش کاربرد های خاص OUTDOOR ورق های پلی کربنات چند جداره در فصول گرم سال می گردد.

درتولید ورقهای پلی کربنات چند جداره از پایدارکننده های UV استفاده می شود که مقاومت ورقهای پلی کربنات را در هر شرایط آب و هوایی افزایش می دهد. استفاده از ورقهای پلی کربنات چند جداره در مقایسه با شیشه تک لایه باعث صرفه جوئی 50 درصدی در مصرف انرزی می گردد.

• نورگیر سقف

• سقف پلهای هوایی ، راهروها ، عابر بانکها

• دیوار عایق صوتی

• گلخانه

• نمای ساختمان

• شیشه های قطار و هواپیما

• کابین آسانسور

• کلاه ایمنی

• چراغهای خودرو

• ورودی مترو

• پارتیشن بندی

لی کربنات(به انگلیسی: Polycarbonate) از خانواده پلیمرهای ترموپلاستیک است؛ و به گستردگی در زمینه های قالب سازی و تغییرات حرارتی کاربرد دارد. این نوع پلاستیک‌ها به گستردگی در صنایع شیمیایی نوین کاربرد دارند.

پلی کربنات سخت‌ترین ماده شفافی است که به عنوان گزینه‌ای مناسب بجای شیشه در بخش‌های مختلف ساختمانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

رزین پلی کربنات در سال ۱۹۵۳ میلادی توسط دکتر دانیال فاکس در کمپانی جنرال الکتریک پلاستیک ساخته و در سال ۱۹۵۸ به طور انبوه برای اولین بار به بازار عرضه گردید.

انواع ورق‌های ساخته شده نیز در سال ۱۹۶۸ تولید و روانه بازار شد. تنوع ساختاری ورق‌های پلی کربنات امکان استفاده از آن را بر روی هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختمانی به راحتی فراهم نموده است و کاربردهای وسیعی را ایجاد می‌کند.

تنوع رنگ این ورق، قابلیت سایه پذیری و عبور نور آن را به میزان ۳۵ تا ۸۲ درصد امکان‌پذیر می‌نماید که از نظر طراحی و هماهنگی با رنگ سایر مصالح از گستردگی خاص برخوردار است

ورق پلی کربنات مسطح، ظاهر مشابه شیشه به ابعاد ۰۵/۳*۰۵/۲ متر تولید می‌گردد. این ورق دارای یک لایه ضد uvبرای محافظت در برابر نورآفتاب می‌باشد. می‌توان ورق با دوطرف ضد uv نیز سفارش داد، این ورق در ضخامت‌های ۱۰٬۱۲٬۲٬۳٬۴٬۶٬۸ میلی‌متر تولید می‌شود وعلاوه بر بیرنگ (رنگ شیشه‌ای) دارای تمام رنگ‌های اصلی (برنز، آبی، شیری، زرد، قرمز، سبز) می‌باشد. این ورق فقط از دوقسمت طول و عرض قابلیت خم شدن دارد، ومزیت آن سبک بودن آن است. کاربرد این ورق در انواع پوشش سقف‌ها، پارکینگ‌ها، سقف کاذب و دیواره‌های سوله و… می‌باشد.

عوامل جوی مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبیعی مانند زلزله از مهم‌ترین عوامل در تعیین و انتخاب مصالح ساختمانی مناسب می‌باشد که با توجه به شفافیت و ضربه پذیری و مقاوم بودن ورق پلی کربنات، استفاده از این ورق در لیست مصالح ساختمانی بیشترین میزان را به خود اختصاص داده است.

سبک بودن وزن ورق پلی کربنات علاوه بر عدم تحمیل وزن اضافه به سازه موجود که خود عامل بسیار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نیز می‌باشد، در حمل و نقل آن نیز نقش به سزایی دارد چه امکان انتقال آن در تعداد بسیار با وزن بسیار کم از هزینه متعلقه و تردد مربوط به آن می‌کاهد.

با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتی، کاهش هزینه انرژی در فصول مختلف چشمگیر است که این خود در مناطق سردسیر و گرمسیر و یا حتی معتدل با توجه به اهمیت بهینه‌سازی میزان مصرف سوخت و انرژی الکتریکی از مهمتریت خصوصییات این ورق می‌باشد. سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن همیشه از عوامل مهم در تأمین فضاهای امن از نظر مزاحمت صوتی بوده است.

ورق پلی کربنات با ضخامت‌ها و لایه‌های مختلف عامل مؤثر در تأمین اینگونه فضاها می‌باشد. اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتی موجودات زنده و به عنوان از بین برنده رنگ اجسام شناخته می‌شود در پناه ورق‌های پلی کربنات به علت دارا بودن لایه ضد عبور این اشعه، فضایی سالم و قابل اطمینان ایجاد می‌گردد.

مشکل تمیز نگاه داشتن نماها و یا سقف‌های شفاف ساختمان‌ها همیشه وجود داشته که در مورد ورق‌های پلی کربنات با توجه به خصوصیت آنتی استاتیک بودن لایه خارجی آن، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولین شستشوی ساده و یا باران به راحتی پاکیزه می‌گردد. ضربه پذیری و نشکن بودن ورق پلی کربنات موجب فراهم کردن فضایی عاری از خطر در برابر سقوط اجسام می‌گردد.

صرفه اقتصادی پلی کربنات

از جمله مزیتهای پوشش پلی کربنات به جای شیشه هزینه کمتر ونیز وزن سبک‌تر آن می‌باشد. همچنین مقاومت بالای آن نسبت به پلاستیک باعث تقاضای روزافزون آن به عنوان پوشش در صنعت گلخانه گردیده است.

پوشش پلی کربنات اغلب جهت پوشش قسمت‌های جلو، عقب و نیم دایره‌های مربوطه و یا کناره‌ها و سقف گلخانه درصورت تقاضای مشتری درنظرگرفته می‌شود. ورقهای پلی کربنات جایگزین مناسبی برای شیشه بوده و باعث صرفه جویی در انرژی می‌شوند.

بطوریکه در تابستان از ورود گرما به داخل جلوگیری کرده و در زمستان مانع خروج و هدر رفتن گرمای داخل می‌شوند.

معایب

ورق پلی کربنات نیز مانند هر ساخته دست بشر دارای معایبی می‌باشد. علیرغم تمامی محاسن ذکر شده از ورقهای پلی کربنات، یکی از بارزترین معایب آن را می‌توان به گرمایش بیش از حد فضای زیرین این ورقها خصوصاً در ماه‌های گرم سال اشاره کرد. در هنگام آتش‌سوزی اگرچه شعله‌ور نمی‌شود ولی دودزا می‌باشد.

در کنار شفافیت مشابه شیشه، از مسئله خش پذیری سطح ورق نیز نمی‌توان دوری کرد که خود باعث کدر شدن سطح ورق و خدشه دار شدن دید می‌گردد. با خصوصیات بسیاری که در این محصول وجود دارد، بهای گران آن اجتناب ناپذیر است، چون بهای ماده اولیه و بخصوص پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش خود از ارقام قابل توجه در این امر می‌باشد.

مقاومت کششی ورقهای پلی کربنات بیش از ۷۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) در حد تسلیم فیزیکی این ورقها می‌باشد، مقاومت خمشی این ورقها در حدود ۲۵۰۰ نیوتن بر میلی‌متر مربع (N/mm²) می‌باشد که از مقاومت مطلوبی به شمار می‌روند.

عایق حرارتی و صرفه جویی در مصرف انرژی

ورقهای پلی کربنات نور خورشید را جذب و در نتیجه هزینه تهویه مطبوع را در فصل گرما کاهش می دهنداین ویژگی در زمستان نیز باعث صرفه جویی در مصرف سوخت شده و به دلیل خاصیت عایقی بهتر نسبت به شیشه، سالیانه می‌توان به میزان ۳۰ لیتر سوخت مایع به ازاءهر متر مربع صرفه جویی نمود.

خود خاموشی و اشتعال ناپذیری

ورقهای پلی کربنات آتش نمی‌گیرد، شعله‌ور نمی‌شود و در دمای بالای حریق به آرامی ذوب می‌شود و مانع گسترش آتش شده و به صورت خود به خودی خاموش می‌شود.

مقاومت در برابر اشعه ماوراء بنفش UV و سایر شرایط جوی

این محصول به دلیل دارا بودن پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش UV در مقابل این اشعه از مقاومت بسیار بالایی برخوردار بوده و رنگ آن در اثر تابش اشعه خورشید تغییر نمی‌کند و ویژگی شفافیت خود را در مدت زمان طولانی حفظ می‌کند.

موارد مصرف

در صنایع اتومبیل جهت تزئینات داخلی خودرو، ساخت داشبورد و متعلقات آن، ساخت سپر و پانلهای داخلی و شیشه‌های چراغ اتومبیلهای مدرن،در صنعت تولید هولوگرام در مرحله ی ریکمباین در ساخت مستر شیم نیکلی،در صنایع بهداشتی و پزشکی جهت ساخت بطری‌های شفاف برای بسته بندی مواد غذایی و داروئی، ساخت انواع عینکهای طبی و صنعتی و همچنین تهیه لنزهای چشمی در رنگهای مختلف، لوازم دیالیز، آندوسکوپی و انتقال خون و ساخت آمپول بدون سوزن، در صنایع برق و کامپیوتر جهت ساخت کانکتورهای الکتریکی، لوازم الکتروتکنیک، ساخت دیسکهای فشرده (CD)، DVDها، تزئینات و پوشش کامپیوترها، و در صنایع ایمنی جهت ساخت کلاه ایمنی، عینک‌های ایمنی، ماسکهای گاز و پوشش‌های محافظ و همچنین در صنایع نظامی جهت ساخت شیشه‌های مقاوم جلوی هواپیماهای شکاری و ساخت شیشه‌های ضدگلوله کاربرد دارد.

روش تولید پلی کربنات

بخشهای مختلف واحد تولید پلی کربنات

سنتز پلی کربنات

شستشوی محلول پلی کربنات

بازیافت حلال

تبخیر و گرانول سازی

تصفیه اولیه گازهای خروجی

ایستگاه دمنده‌ها و مخازن میانی محصول پلی کربنات

بسته بندی و انبار محصول پلی کربنات

قسمت آلیاژسازی پلی کربنات و بسته بندی و انبار محصول آلیاژ شده

موارد کاربرد

ساختمان سازی

صنعت حمل و نقل

کاربردهای شیشه

عملکرد شیشه ایمنی

پنجره سقفی، پارتیشن بندی، گنبدهای تزیینی، اتاقک سازی

استادیوم‌های فضای باز یا بسته

پوشش استخر

پوشش گلخانه

پوشش سقف پاساژ و بازارچه

پوشش نورگیرهای انبارها

پوشش نورگیرهای سالنهای اجتماعات

نحوه عملکرد این ورقها به گونه‌ای است که در تابستان خصوصاً در مرداد ماه که خورشید بصورت کاملاً عمود می‌تابد، این ورقها با بازگرداندن مقدار قابل توجهی از نور خورشید از گرمایش بیش از حد محیط زیرین جلوگیری می‌کند و در سایر فصول نسبت به تغییر زاویه تابش خورشید، میزان گذر نور و گرما نیز تغییر می‌کند، به طوری که در فصل زمستان که خورشید کاملاً مایل می‌تابد، بیشترین گذر نور از سطح فوقانی به فضای داخل را ممکن می‌سازد.

ورق‌های پلی کربنات در ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شوند. این ورق‌ها در برابر شیشه‌هایی که با آن هم ضخامت است ۲۵۰ برابر بیشتر مقاومت دارد. مقاومت این ورق‌ها در برابر خط و خش و خراش، تقریبا با شیشه برابر است.

حتما تا به حال عبارت پلی کربنات فلت یا پلی کربنات تخت را شنیده‌اید. کاربردهای پلی کربنات در زمینه‌هایی هم چون قالب‌سازی و تغییرات حرارتی زیاد مشاهده می‌شود.

پلی کربنات نشکن

پلی کربنات نشکن در واقع به همان پلی کربنات فلت اشاره دارد. این ماده شفاف و سخت است و به جای شیشه از آن استفاده می‌شود. کاربرد پلی کربنات در بخش‌های مختلف ساختمان زیاد است. این ماده تنوع بالایی دارد و به همین دلیل کاربردهای زیادی در زمینه مصالح ساختمانی به خود اختصاص داده است. این ورق‌ها قابلیت سایه‌پذیری و عبور نور دارند که به زیبایی می‌توان از ان ها استفاده کرد.

ورق پلی کربنات در ابعاد و ضخامت‌های مختلفی تولید می‌شود. بر روی این ورق‌ها لایه‌ای به منظور محافظت در برابر نور آفتاب کشیده شده است. هر دو طرف ورق پلی کربنات می‌تواند این لایه ضد uv را داشته باشد.

پلی کربنات فلت چه رنگ‌هایی دارد؟

این ورق در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود. علاوه بر نوع بی‌رنگ آن، شما می‌توانید از دیگر رنگ‌های این ورق هم استفاده نمایید. رنگ‌هایی مانند آبی، شیری، برنزی و… از جمله رنگ‌هایی است که در بازار موجود است. تمامی رنگ‌ها و ضخامت‌های ورق‌های پلی کربنات را می‌توانید از فروشگاه اینترنتی آریا پلکسی تهیه نمایید.

مزایای استفاده از پلی کربنات تخت

پلی کربنات ضربه‌پذیر و مقاوم است. در مواردی مانند زلزله و بلایای طبیعی، مقاوم بودن مصالح ساختمانی بسیار مهم است.

این ورق‌ها سبک است و می‌توانند ایمنی بیشتری برای شما فراهم کنند.

حمل و نقل ورق‌های پلی کربنات نشکن آسان است و این به سبک بودن ان بر می‌گردد.

ورق‌های پلی کربنات از هدر رفت انرژی جلوگیری می‌کند. سرما و گرمای محیط حفظ می‌شود و از بین نمی‌رود.

این ورق‌ها در ضخامت‌های مختلف تولید می‌شود و می‌تواند به عنوان عایق صوتی هم عمل کند.

ورق پلی کربنات فلت با لایه‌ای ضد uv پوشیده می‌شود. این موضوع اولا از خود پلی کربنات محافظت می‌کند. پس از ان تمامی اجسام و… که در پشت آن قرار دارند نیز از اشعه‌های مضر خورشید محافظت خواهند شد.

این ماده انتی استاتیک است. منظور این است که گرد و غبار، دوده و.. بر روی سطح ان نمی‌نشیند. تنها با یک شستشوی ساده می‌توان این سطوح را تمیز کرد.

پلی کربنات نشکن و ضربه‌پذیر است. در هنگام طوفان، زلزله و… امنیت این ورق‌ها بسیار بالاست.

میزان گذر نور در این ورق‌ها متفاوت است به شکلی که در تابستان مقدار کمی از نور را عبور می‌دهد تا از گرمای بیش از حد محیط جلوگیری شود. در زمستان که خورشید به صورت مایل می‌تابد گذر نور این ورق‌ها به بالاترین حد خود می‌رسد.

صرفه اقتصادی پلی کربنات نشکن

دیگر مزیت ورق پلی کربنات این است که نسبت به شیشه صرفه اقتصادی بیشتری دارد. از طرفی اگر پلی کربنات تخت را با پلاستیک مقایسه کنید، مقاوت آن از پلاستیک بیشتر است. در گلخانه‌ها زیاد از این متریال استفاده می‌شود. برای پوشاندن قسمت‌های جلو، عقب، کناره‌ها و سقف گلخانه‌ها از ورق‌های پلی کربنات استفاده می‌شود.

این ورق‌ها از هدررفت انرژی جلوگیری می‌کند بنابراین از این بابت هم مقرون به صرفه است. در تابستان و زمستان، گرما و سرما در داخل فضا حفظ شده و از محیط خارج نمیشود.

تصاویر مرتبط