تولید قطعات پلاستیکی «اطلس پلاستیک»

تولید قطعات پلاستیکی

امروزه استفاده از قطعات پلاستیکی در تمام صنایع رواج پیدا کرده است. به همین دلیلی تولید قطعات پلاستیکی رشد چشمگیری داشته است. تقریباً در تمامیتو صنایع از قطعات پلاستیکی استفاده می شود و این قطعات باید در ابتدا ساخته و تولید شوند. برای ساخت قطعات پلاستیکی از روش های مختلفی استفاده میشود.

طراحی و تولید و ساخت قطعات پلاستیکی نیازمند شناخت و آگاهی های لازم در خصوص استحکام مواد ، انتقال گرما ، قالب سازی و فرآیند قالب گیری می باشند. برای تولید قطعه پلاستیکی باید در ابتدا مشخص شود که این قطعه چه کاربردی دارد و در چه محیطی از این قطعه ها استفاده می شود .

مراحل ساخت و تولید قطعات پلاستیکی

همان طور که گفته تولید قطعات پلاستیکی نیازمند شناخت دقیق از مواد پلاستیکی است و اینکه برای تولید قطعه از چه نوع ماده پلاستیکی استفاده شود ، چه مقدار گرما به لاستیک داده شود و این پلاستیک چه مقدار استحکام را دارا می باشد .

برای اینکه یک قطعه پلاستیکی را بتوان تولید کرد باید در ابتدا مشخص شود که این قطعه چه کاربردی دارد و در کجا از آن استفاده می شود. آیا قرار است یک ظرف پلاستیکی تولید شود که بتواند در مایکروفر استفاده شود یا یک بطری آب معدنی باید تولید شود و یا یک بطری نگهدارنده مواد شیمیایی قرار است تولید شود.

بعد از اینکه مشخص شد قطعه تولید شده به کاربردی دارد می توان جنس و نوع مواد پلاستیکی را مشخص کرد .

تولید قطعات پلاستیکی

با داشتن چنینی اطلاعاتی هزینه های تولید و قالب گیری و طراحی محصول به شدت کاهش می یابد . همانطور که گفته شد طراحی مهندسی تأثیر بسیار بالایی بر روی طراحی و ساخت قالب پلاستیکی ، زمان سرد شده قطعه پلاستیکی و موارد این چنینی دارد .

پلاستیک و مواد اولیه تولید پلاستیک ارزان قیمت نیستند و به دلیل اینکه می توان به صورت یکپارچه و انبوه قطعات پلاستیکی را تولید کرد نسبت به قطعات فلزی خواهان و کاربرد های بالایی دارند . به همین دلیل فرآیند تولید قطعات پلاستیکی از اهمیت بالایی برخوردار است .

صفحه قیمت تولید قالب پلاستیک و تزریق پلاستیک را می توانید برای اطلاعات بیشتر ببینید.

ساخت قطعات پلاستیکی

می توان گفت یکی از مهمترین و رایج ترین روش های ساخت قطعات پلاستیکی استفاده از ماشین های تزریق است . با استفاده از این ماشین ها می توان از قالب تزریق پلاستیک استفاده کرد.

فرآیند و روش کار این ماشین ها به این صورت است :

در ابتدا قالب تزریق پلاستیک ساخته و بر روی ماشین تزریق نصب می شود.

سپس مواد پلاستیکی خام وارد دستگاه شده و بعد از گرم شدن و ذوب شدن از طریق یک سیلندر به سمت قالب تزریق هدایت می شوند.

سپس این مواد به داخل قالب با فشار بسیار بالا تزریق می شود و قطعه پلاستیکی ایجاد می شود.

بعد از تولید قطعات پلاستیکی با این روش باید آنها را خنک کرده و از قالب خارج کنیم.

طراحی قطعات پلاستیکی و ویژگی های آنها

فرآیند تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از ماشین تزریق بسیار سریع و کم هزینه می باشد. از ماشین های تزریق برای تولید قطعات پلاستیکی مورد استفاده در تمامی صنایع از خودرو سازی تا اسباب بازی سازی استفاده میشود .

از دیگر قالب هایی که می توان از آنها برای تولید قطعه پلاستیکی استفاده کرد قالب بادی می باشد. تقریباً تمامی بطری ها و قوطی های پلاستیکی با استفاده از قالب باید تولید می شوند.

مراحل تولید قطعات پلاستیکی با استفاده از قالب های تزریق و قالب های بادی

مرحله بستن قالب در این مرحله باید قالب ساخته شده برای تولید قطعه را بر روی ماشین تزریق یا دستگاه تولید بادی نصب کرد . این قالب قبلاً و بر اساس طرح سفارش دهنده ساخته می شود .

مرحله تزریق و یا ارسال باد گرم: در این مرحله مواد پلاستیکی مذاب به داخل قالب تزریق می شود و یا با استفاده از باد گرم در داخل قالب شکی می گیرد .

مرحله خنک کاری: در این مرحله قطعه ساخته شده وارد فرآیند خنک کاری می شوند. در این مرحله ممکن است قطعه نسبت به زمان تولید به دلیلی انقباض کمی کوچکتر از نمونه اولیه شود . در تمام مرحله خنک سازی قطعه از داخل قالب به هیچ عنوان خارج نمی شود .

اهمیت ساخت قطعات پلاستیکی

ساخت قطعات پلاستیکی امروزه به دلیل گسترشی که پیدا کرده اند بسیار با اهمیت می باشد.

همانطور که گفته شد تقریباً در تمام صنایع از قطعات پلاستیکی استفاده میشود. این قطعات به دلایل زیادی بسیار سودمند و مقرون به صرفه می باشند...

از مهمترین دلایل تولید قطعات پلاستیکی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

قطعات پلاستیکی در زمان کوتاه تری ساخته می شوند.

از دوام و مقاومت بالایی برخوردار هستند.

نیاز به مواد اولیه ساده تر و کمتری دارند.

سرعت ساخت قطعات پلاستیکی با استفاده از قالب تزریق بسیار بالا است.

گستره وسیعی از قطعات پلاستیک را می توان به روز تزریق تولید کرد.

هزینه تولید بسیار کمتری دارند.

برای مصرف کننده قطعات پلاستیکی بسیار ارزان تر از قطعات فلزی می باشند.

قابلیت بازیافت و تبدیل شده به یک قطعه پلاستیکی دیگر را دارند.

دارای کمترین مقدار ضایعات و خرابی ها در هنگام تولید می باشند.

نیروی کار اولیه برای تولید قطعات پلاستیکی بسیار کم می باشد و ماشین های تزریق تنها به یک اپراتور نیاز دارند.

تصاویر مرتبط