مقابله با اصطکاک و رفتگی در پلیمرها

بسپارهای فلوئوردار، به خصوص ریزپودرهای (micropowders) پلی ­تترافلوئورواتیلن (PTFE)، اغلب برای کاهش اصطکاک بین سطوح در تماس استفاده می­شوند. هنگامی­که در پلاستیک­های مهندسی استفاده می­ شود،PTFE می­تواند نیاز به روان­کاری خارجی را کاهش دهد، آهنگ رفتگی را بکاهد، پاسخ­های اصطکاکی کم­تر و یکنواخت ­تر را ایجاد کند و مشکلات چسبش‌ـ سُرش (stick-slip)، لرزش (chatter) و هر حرکتی که صدا ایجاد می­کند را رفع کند. اما PTFE یک جایگزین کامل نیست و چندین شرکت در حال تحقیق روی دیگر مواد جایگزین هستند.
به گفته شرکت AGC Chemicals Europe، هنگام افزودن روان­سازهایPTFE که معمولا برای بهبود عملکرد رفتگی و اصطکاک در حدود 10 تا 20 درصد وزنی به گرمانرم ­ها اضافه می­شوند، تعادل خوبی برای حفظ خواص مکانیکی یا فرایندپذیری بسپار پایه مورد نیاز است.
شرکت AGC Chemicals یکی از تولیدکنندگان پیشرو در تولید فلوئوربسپارهای اصلاح شده است که انواع مختلف عامل­دارشده با انیدرید را با نام Fluon+ عرضه می­کند. کاربردهای شناخته شده شامل خطوط سوخت دو و سه لایه است، جایی­که در آن آستر درونی ساخته شده از اتیلن­ تترافلوئورواتیلن. (ETFE) ​​با یک آسترخارجی PA12 هم­رانشگری (coextruded) شده است. در طول فرایند، گروه­های انیدرید با گروه ­های انتهایی PA12 واکنش نشان می­دهند تا چسبندگی لازم فراهم شود  متن کامل این مقاله را که در شماره 199ام ماهنامه بسپار در اردیبهشت ماه منتشر شده است، بخوانید

تصاویر مرتبط